Notable alumni of the department
Sr.No.
 Name
 Designation 
1. Mr. Shishir Gemawat  IAS (UPSC - CSE-2017 AIR - 35)
2
Dr.Govinda Kapusetti
Assistant Professor at NIPER-Ahmedabad
3.
Mr. Arpit Sharma
Manager at Aranca
4
Mr. Rahul Jain
Manager at 1mg
5
Prof. Suptendra Nath Sarbadhikari
Dean at IIHMR
6
Dr. Sanjay Kumar Mishra
Scientist-G at DST, GOI
7
Dr. Sanjay Saxena
Assistant Professor at IIIT-Bhubaneshwar
8
Dr. Debabrata Das
Professor at IIIT Bangalore
9
Dr. Pallab Bhattacharya
Assistant Professor at NIPER-Ahmedabad
10.
Dr. Sudip Paul
Assistant Professor at North-Eastern Hill University
11
Dr.Tanmay Nath
Assistant Research Scientist at University of Antwerp

Passout Year: 2018

Sr. No. Name  Course Designation
1. Ms. Bhawna Vermani M.Tech Research Associate at Evalueserve, Gurgaon
2. Mr. Tarun Rajput M.Tech Research Associate at Evalueserve, Gurgaon
3. Mr. Robin Kumar M.Tech Pursuing PhD  at IIT Jodhpur
4. Mr. Sharique Ahmad M.Tech  
5. Mr. Rakesh Kumar Sidu M.Tech Pursuing PhD at Chinese University of Hong Kong
6. Mr. Abhinav D R P IDD Business Analyst at EXL Services, Gurgaon
7. Mr. Alok Ranjan IDD Project Associate at OYO Rooms, Gurgaon
8. Mr. C.Ganesh IDD Technology Assistant at Deutsche Bank
9. Mr. Jaseel Muhammed Keloth IDD Research Scholar at School of Life Sciences, Lausanne, Switzerland
10. Mr. Prashanth Chowdary M. IDD Technology Analyst at ZS Associates, Pune
11. Mr. Shiva Kumar Naik Moody IDD  
12. Ms. Radha Kumari IDD Pursuing PhD (selected for PMRF & Commonwealth Scholarship
13. Mr. Mihir Vaidya IDD Senior Analyst at JPMorgan Chase
14. Mr. Vipul Kumar IDD Consultant at EXLServices, Bangalore
15. Mr. Anmol Sahu IDD  

Passout Year: 2017

Sr. No. Name Course Designation
1. Dr. Nishant Kumar Singh Ph.D Assistant Professor at NIT Raipur
2. Dr. Ankit Kajariya Ph.D  
3. Dr. Sanjay Saxena Ph.D Assistant Professor 
4. Dr. Anuj Srivastava Ph.D  
3. Mr. Ashutosh Bandyopadhyay M.Tech  
4. Ms. Saumya Srivastava M.Tech  
5. Mr. Karri Karthik M.Tech  
6. Mr. Vimal Kumar Dewangan M.Tech  
7. Ms. Parul Yadav M.Tech  
8. Ms. Bindu Kumari M.Tech Pursuing PhD  at IIT(BHU), Varanasi

Passout Year: 2016

Sr. No. Name Course Designation
1. Ms. Anjali M.Tech  
2. Ms Garima Singh M.Tech  
3. Mr. Aniruddh Singh Sikarwar M.Tech  
4. Ms. Manisha M.Tech  
5. Mr. Manoj Km. Maurya M.Tech  
6. Mr. Sandeep Raj M.Tech  
7. Mr. Sashi Bhushan Prasad M.Tech  
       
       
       
       

Passout Year: 2015

Sr. No. Name Course Designation
1. Mr. K.Ramesh    
2. Mrs. Monika    
3. Md. Koushik Chowdhury Ph.D Assistant Registrar at BITS Meshra, Ranchi