Home
Call for Papers
Submission Instructions
Cam-Ready Instructions
Program
Registration

Committees


Workshops
Doctoral Symposium

Industry Track(Invited Talks)
Call for Sponsors
Venue
Accommodation
Past ICDCN Conferences

Program Schedule

The main conference program will be held at the Dr. Gopal Tripathi Audiotorium, Department of Chemical Engineering, IIT (BHU). Please refer to the venue page for more information.

* Workshop programs will be made available at the respective workshop websites..


January 4


Click here to Download the Keynote Abstracts and additional details.


8:00 - 8:30 AM               Registration

8:30 - 9:30 AM                Keynote by Prof. Anish Arora

9:30 - 10:00 AM             Tea Break

10:00 - 12:00 PM            Workshop specific Technical Sessions

12:00 - 1:00 PM              Keynote by Prof. Sajal Das

1:00 - 2:00 PM                Lunch Break

2:00 - 4:00 PM                 Workshop specific Technical Sessions

4:00 - 4:30 PM                Tea Break

4:30 - 5:30 PM                 Panel Discussion              

6:30 - 9:00 PM                Local City Market and Temple Visits (Chargeable) followed by Dinner



January 5


8:00 - 8:30 AM                 Registration

8:30 - 9:00 AM                 Inaugural Ceremony

          Lighting of the Lamp and Garlanding the bust of Pt. Madan Mohan Malaviya Ji

          Recitation of the Kulgeet

          Welcome by Prof. Sajal K Das/ Prof. Sukumar Ghosh

          Welcome by Prof. Vijay Garg

          Welcome by Dr. Mainak Chatterjee

          Address by Prof. Rajeev Sangal, The Director, IIT (BHU)

           Vote of thanks by Dr. Kishore Sarawadekar, Organizing Secretary (In-charge)


09:00 - 09:30 AM            Tea break


9:30 - 10:30 AM               Keynote by Mani Srivastava
 
10:30 - 11:30 AM              Distributed Computing 1                        Networking 1: Wireless-1

11:30 - 12:30 PM              Distributed Computing 2                        Networking 2: Video

12:30 - 1:30 PM               Lunch                                                     N2N Lunch Meeting (part of W4)

1:30 - 2:30 PM                  Distributed Computing 3                        Networking 3: Cloud

2:30 - 3:30 PM                  Distributed Computing 4                        Networking 4: Cyber Physical Systems

3:30 - 4:00 PM                 Tea break

4:00 - 5:30 PM                  PhD Forum

5:30 - 6:30 PM

6:30 - 9:00 PM                  Ganga Aarti and Boat Ride on The Ganges (Chargeable) followed by Dinner


January 6


8:00 - 9:00 AM                  Registration

9:00 - 10:00 AM                Keynote by Roger Wattenhofer

10:00 - 10:30 AM             Tea break

10:30 - 11:30 AM               Distributed Computing 5                         Networking 5: Sensor Networks

11:30 - 12:30 PM               Distributed Computing 6                          Networking 6: Wireless-2

12:30 - 1:30 PM                Lunch

1:30 - 2:30 PM                  Distributed Computing 7                          Networking 7: Security

2:30 - 3:30 PM                  Distributed Computing 8                          Networking 8: Internet Traffic

3:30 - 4:00 PM                 Tea break

4:00 - 5:30 PM                  Panel

5:30 - 6:30 PM                  Business Meeting

6:30 - 9:00 PM                 Cultural Program followed by Banquet


January 7


8:00 - 9:00 AM                  Registration

9:00 - 10:00 AM                Keynote by Rajesh Gupta

10:00 - 10:30 AM             Tea break

10:30 - 11:30 AM               W2                               Distributed Computing 9                           Networking 9: Data Center                         

11:30 - 12:30 PM               W2                               Distributed Computing 10                         Networking 10: Short Papers

12:30 - 1:30 PM                Lunch

1:30 - 2:30 PM                   W2                                                                                                 Networking 11: Measurements

2:30 - 3:30 PM                   W2

3:30 - 4:00 PM                  Close


Legends


Tutorials

T1: Tutorial title

T2: Tutorial title


Workshops


W1: Analytics for Security in Cyber Physical Systems

W2: Smart and Connected Communities: Technological Foundations

W3: Computing and Networking for Internet of Things and Beyond

W4: Networking Women in Distributed Computing and Networks

W5: Algorithms & Architectures for Distributed Data Analytics

W6: Real-Time Stream Analytics and Machine Learning for Cyber-Physical Systems


Program on Networking Track


Networking 1: Wireless-1


Chair:  Mainak Chatterjee, University of Central Florida

Countering Control Message Manipulation Attacks on OLSR
Prateek Kumar Singh and Koushik Kar

Fast Handoff based on Enhancement of Network-assisted Radio Signature in 802.11 Dense WMNs
Gang Yao, Jian-Nong Cao, Xuefeng Liu and Joanna Siebert

Distributed Graph Routing for WirelessHART Networks
Venkata Modekurthy, Abusayeed Saifullah and Sanjay Madria


Networking 2: Video


Chair: Prasad Calyam, University of Missouri

Auto-Resource Provisioning for MapReduce-Based Multiple Object Tracking in Video
Gurinderbeer Singh, Shikharesh Majumdar and Sreeraman Rajan

MDTC Video Transmission using Channel Aware Multipath Routing in Wireless Mesh Networks
Raga Bharani Chenna, Chetna Singhal and Swades De

A QoE Aware SVC Based Client-side Video Adaptation Algorithm for Cellular Networks
Anirban Lekharu, Satish Kumar, Arijit Sur and Arnab Sarkar


Networking 3: Cloud


Chair: Sarbani Roy, Jadavpur University

QoS-Aware Dynamic Caching for Destroyed Virtual Machines in Sensor-Cloud Architecture
Arijit Roy, Sudip Misra and Sayan Ghosh

Defense Strategies for Multi-Site Cloud Computing Server Infrastructures
Nageswara Rao, Chris Ma and Fei He

Dolus: Cyber Defense using Pretense against DDoS Attacks in Cloud Platforms
Roshan Neupane, Travis Neely, Nishant Chettri, Mark Vassell, Yuanxun Zhang, Prasad Calyam and Ramakrishnan Durairajan


Networking 4: Cyber Physical Systems


Chair: Chetna Singhal, Indian Institute of Technology, Kharagpur

Non-Intrusive Air Leakage Detection in Residential Homes
Nilavra Pathak, David Lachut, Nirmalya Roy, Nilanjan Banerjee and Ryan Robucci

Cloud-Fog Interoperability in IoT-enabled Healthcare Solutions
Md. Redowan Mahmud, Fernando Luiz Koch and Rajkumar Buyya

Collaborative Similarity Search Across Multi-party Repositories
Malek Athamnah, Anis Alazzawe and Krishna Kant


Networking 5: Sensor Networks


Chair: H.B. Acharya, Rochester Institute of Technology

Precise Localization in Sparse Sensor Networks using a Drone with Directional Antennas
Francesco Betti Sorbelli, Sajal K Das, Cristina Maria Pinotti and Simone Silvestri

Relay Node Placement Under Budget Constraint
Chenyang Zhou, Anisha Mazumder, Arun Das, Kaustav Basu and Arunabha Sen

On the Maximum Movement of Random Sensors for Coverage and Interference on a Line
Rafal Kapelko


Networking 6: Wireless-2


Chair:  Roy Friedman, Technion - Israel Institute of Technology

On placement of LAA/LTE-U Base stations in Heterogeneous Wireless Networks
Anand Baswade, Shashi Kiran M R, Bheemarjuna Reddy Tamma and Antony Franklin A.

V-Chord: An efficient file sharing on LTE/GSM Network
Sumit Tetarave, Somanath Tripathy and R K Ghosh

Exploiting multiple side channels for secret key agreement in Wireless Networks
Hailun Tan, Diet Ostry and Sanjay Jha


Networking 7: Security


Chair:  Krishna Kant, Temple University

An Attack Graph-based On-line Multi-step Attack Detector
Marco Angelini, Silvia Bonomi, Emanuele Borzi, Antonella Del Pozzo, Simone Lenti and Giuseppe Santucci

Using Bounded Binary Particle Swarm Optimization to Analyze Network Attack Graphs
Ashok Sairam and Sagar Verma

Data Analysis of Cloud Security Alliance’s Security, Trust & Assurance Registry
Amartya Sen and Sanjay Madria


Networking 8: Internet Traffic


Chair: Tuhina Samanta, Indian Institute of Engineering Science and Technology

Compressive Sensing of Internet Traffic Matrices using CUR Decomposition
Awnish Kumar, Saradhi Vijaya and T Venkatesh

Fast Flow Volume Estimation
Ran Ben Basat, Gil Einziger and Roy Friedman

Parallel Processing of Packets with a PRAM
H B Acharya


Networking 9: Data Center


Chair: Indrajit Banerjee, Indian Institute of Engineering Science and Technology

Mobile Computation Bursting - An application partitioning and offloading decision engine
Anuradha Ravi and Sateesh Kumar Peddoju

Joint Virtual Machine Placement and Path Selection in a Virtualized Datacenter Environment
Shruti Gandhi and Yannis Viniotis

Opportunistic Power Savings with Coordinated Control in Data Center Networks
Madhurima Ray, Sanjeev Sondur, Joyanta Biswas, Amitanghsu Pal and Krishna Kant


Networking 10: Short Papers


Chair: Baek-Young Choi, University of Missouri - Kansas City

A Novel Malware Analysis Framework for Malware Detection and Classification using Machine Learning Approach
Kamalakanta Sethi, Shankar Chaudhary, Padmalochan Bera and Bata Krishna Tripathy

A High Throughput Delay Tolerant Network (HT-DTN) for disseminating traffic information
Sohini Roy, Arvind Kumar Shah, Abhijit Sharma and Uma Bhattacharya

Enhanced Network Coverage Based on Mobile Sink Management in Wireless sensor network
Mrinmoy Sen, Indrajit Banerjee and Tuhina Samanta

Distributed Algorithm for Balanced VM Placement for Heterogeneous Cloud Data Centers
Yashwant Singh Patel and Rajiv Misra


Networking 11: Measurements


Chair: Abusayeed Saifullah, Wayne State University

Software Defined Underlay-aware Structured Peer-to-Peer Overlay
Nitin Shukla, Anurag Bamal, Shashank Srivastava and Mayank Pandey

Software-Defined Network Solutions for Science Scenarios: Performance Testing Framework and Measurements
Nageswara Rao, Qiang Liu, Satyabrata Sen, Rajkumar Kettimuthu, Josh Boley, Bradley Settlemyer and Dimitrios Katramatos

BITS Darshini: A Modular, Concurrent Protocol Analyzer Workbench
Prasad Talasila, Mihir Kakrambe, Anurag Rai, Sebastin Santy, Neena Goveas and Bharat Deshpande


Program on Distributed Computing Track


DC1: Distributed Robots 1


Chair: Hugues Fauconnier

Dispersion of Mobile Robots: A Study of Memory-Time Trade-offs
John Augustine and William K. Moses Jr..

Gathering of Opaque Robots in 3D Space
Subhash Bhagat, Sruti Gan Chaudhuri and Krishnendu Mukhopadhyaya.


DC2: Distributed Robots 2


Chair: Carole Delporte

Optimally Gathering Two Robots
Adam Heriban, Xavier Défago and Sebastien Tixeuil.

Line Recovery by Programmable Particles
Giuseppe Antonio Di Luna, Paola Flocchini, Giuseppe Prencipe, Nicola Santoro and Giovanni Viglietta.


DC3: Verification and Security


Chair: Matthieu Perrin

A Foundational Framework for Certified Impossibility Results with Mobile Robots on Graphs
Thibaut Balabonski, Robin Pelle, Lionel Rieg and Sebastien Tixeuil.

Proof of Work Without All the Work
Diksha Gupta, Jared Saia and Maxw  ell Young.


DC4: Communication Primitives


Chair: Matthieu Perrin

Set-Constrained Delivery Broadcast: Definition, Abstraction Power, and Computability Limits
Damien Imbs, Achour Mostéfaoui, Matthieu Perrin and Michel Raynal.

Sending a Message with Unknown Noise
Abhinav Aggarwal, Varsha Dani, Thomas Hayes and Jared Saia.


DC5: Networking Algorithms


Chair: Achour Mostefaoui

Concurrent Geometric Multicasting
Jordan Adamek, James Robinson, M   ikhail Nesterenko and Sebastien Tixeuil.

Finding the Size of a Radio Network with Short Labels
Barun Gorain and Andrzej Pelc.


DC6: Coherency Criteria and Synchronization


Chair: Michel Raynal

Concurrent Linearizable Nearest Neighbour Search in LockFree-kD-tree  
Bapi Chatterjee, Ivan Walulya and Philippas Tsigas.

Encoded Vector Clock: Primes to Characterize Causality in Distributed Systems  
Ajay Kshemkalyani, Ashfaq Khokhar and Min Shen.


DC7: Distributed Election, Allocation


Chair: Sebastien Tixeuil

The Complexity of Leader Election: A Chasm at Diameter Two
Soumyottam Chatterjee, Gopal Pandurangan and Peter Robinson.

The Assignment Problem  
Carole Delporte-Gallet, Hugues Fauconnier, Eli Gafni and Giuliano Losa.


DC8: Clustering and Matrix computation


Chair: Sebastien Tixeuil

Near-Optimal Clustering in the k-machine model
Sayan Bandyapadhyay, Tanmay Inamdar, Shreyas  Pai and Sriram V. Pemmaraju.

SPIN: A Fast and Scalable Matrix Inversion Method in Apache Spark
Chandan Misra, Swastik Haldar, Sourangshu Bhattacharya and Soumya K. Ghosh.


DC9: Replication and Synchronization


Chair: Giuseppe Prencipe

Optimizing distributed file storage and processing engines for CERN’s Large Hadron Collider using multi criteria partitioned replication
Serhiy Boychenko, Markus Zerlauth, Jean-Christophe Garnier and Mário Zenha-Rela. 

On the Importance of Synchronization Primitives with Low Consensus Numbers
Pankaj Khanchandani and Roger Wattenhofer.


DC10:  Short Papers


Chair: Giuseppe Prencipe

Deterministic Dispersion of Mobile Robots in Dynamic Rings  
Ankush Agarwalla, John Augustine, William K. Moses Jr., Madhav Sankar K. and Arvind Krishna Sridhar.

Evacuating Two Robots from Two Unknown Exits on the Perimeter of a Disk  
Debasish Pattanayak, H. Ramesh, Partha Sarathi Mandal and Stefan Schmid.

The Complete Visibility Problem for Fat Robots with Lights
Gokarna Sharma, Rusul Alsaedi, Costas Busch and Supratik Mukhopadhyay.